اخبار

نمایندگان کشور با دست پر در دهمین اجلاس متعاهدين پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا شرکت خواهند نمود

نمایندگان کشور با دست پر در دهمین اجلاس متعاهدين پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا شرکت خواهند نمود

دومین جلسه کمیته تخصصی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی برگزار شد
در دومین جلسه سال جاری کمیته تخصصی دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی که چهارشنبه 7  اردیبهشت در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد،ترکیب تیم اعزامی جمهوری اسلامی ایران به دهمین جلسه COP/MOP و دستورکارهای اجلاس پیش رو مورد بررسی قرار گرفت .

دکتر غلامرضا صالحی جوزانی رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مرجع ملی پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در این جلسه به تشریح دستورات دهمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی که تابستان امسال برگزار خواهد گردید و روند برگزاری نشست های مشورتی با صاحب نظران و محققان حوزه ایمنی زیستی پرداختند و زیست شناسی مصنوعی،ردیابی و شناسایی موجودات زنده تغییرشکل یافته ژنتیکی،ملاحظات اجتماعی و اقتصادی فعالیت های مرتبط با GMO ها و ارزیابی و مدیریت احتمال خطر ژن درایو را از مهمترین محورهای اجلاس آتی برشمردند.

همچنین در این جلسه محمدحسین بازگیر رئیس دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی با ذکر اینکه از سال 1385 تا کنون 11 جلسه شورای ملی به ریاست معاونین اول روسای جمهور برگزار و در مجموع 63 مصوبه وجود داشته،برخی از مصوباتی را که نیازمند پیگیری یا بازنگری و به روزرسانی هستند عنوان کردند و بر لزوم تداوم پروژه مشارکتی توانمندسازی ایمنی زیستی کشور با همکاری سازمان تسهیلات جهانی GEF و برنامه عمران ملل متحد UNEP تاکید نمودند.


در این جلسه آقایان دکتر رضا ذوالفقاری از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر محمد مدادی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دبیران جدید کارگروه تخصصی ایمنی زیستی دستگاه های مذکور معرفی و به ترتیب جایگزین آقایان دکتر امیرموسوی و دکتر محمود تولایی گردیدند. همچنین پیش از این نیز دکتر فرامرز خدائیان چگنی از طرف وزارت بهداشت به عنوان دبیرکارگروه تخصصی این وزارتخانه جایگزین محمدحسین عزیزی شده بود.
بيشتر