اخبار

گام‌های مؤثری برای اجرا و اصلاح قانون ایمنی زیستی برداشته خواهد شد

در اولین جلسه مشورتی ایمنی زیستی عنوان شد؛

گام‌های مؤثری برای اجرا و اصلاح قانون ایمنی زیستی برداشته خواهد شد

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص تقویت دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی گفت: دبیرخانه باید فعال و قوی شود چراکه اعتقادداریم باید باقدرت از تمام ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد استفاده شود و بتواند گره‌های مباحث ایمنی زیستی ازجمله امنیت غذایی را باز کند .
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست؛ اولین جلسه مشورتی ایمنی زیستی با حضور دکتر علی سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و اعضای حاضر در محل سازمان حفاظت محیط‌زیست روز چهارشنبه مورخ 18 خردادماه 1401 برگزار شد.
در این جلسه علی سلاجقه ضمن استماع مطالب گفته‌شده اظهار کرد: از همه حاضرین در جلسه که دلسوزانه نقطه نظرات خود را در مبحث قانون ایمنی زیستی بیان کردند کمال تشکر رادارم و امیدوارم این نشست‌ها دستاوردهای خوبی داشته باشد.
وی در ادامه در خصوص تقویت دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی گفت: دبیرخانه باید فعال و قوی شود چراکه اعتقادداریم باید باقدرت از تمام ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد استفاده شود 
سلاجقه در ادامه تصریح کرد: سعی خواهیم کرد با تقویت بخش نیروی انسانی اعتبارات را مدنظر قرار دهیم به‌شرط این‌که دبیرخانه بتواند گره‌های مباحث ایمنی زیستی ازجمله امنیت غذایی را باز کند .
وی در ادامه از اعضا خواست تا با فعال کردن کارگروه های تخصصی ایمنی زیستی دستگاههای اجرایی عضوشورای ملی در جهت هرچه بهتر اجرایی شدن قانون ایمنی زیستی گام بردارند.
سلاجقه با اشاره به موضوعات ایمنی زیستی که بلحاظ علمی روبه‌جلو هستندگفت : باید برای بهتر شدن این فرایندها با تکیه بر کارهای پژوهشی و علمی  در رسیدن به ایده های نو تلاش کرد.
وی در ادامه استفاده از ظرفیت کمیته حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست نام برد و گفت : کمیته حقوقی این سازمان می‌تواند بهترین مشاور حقوقی وکمک برای مباحث قانون ایمنی زیستی باشد که دبیر خانه شورای ملی ایمنی زیستی می تواند از این پتانسیل در جهت ارائه بازبینی آیین نامه ها و به روز شدن قوانین ایمنی زیستی کمک گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از دبیرخانه شورا خواست تا با فعال کردن کارگروه ها و استفاده از ظرفیت های دستگاههای مرتبط و دانشگاه ها  نسبت به هرچه بهتر شدن کارکرد موضوعات ایمنی زیستی اقدام ارزنده ای بردارد.
همچنین در حاشیه این جلسه محمدحسین بازگیر رئیس دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی در گفتگو با خبرنگار ما گفت:  از سال 1385 تا کنون 11 جلسه شورای ملی به ریاست معاونین اول روسای جمهور برگزار شده و در مجموع 63 مصوبه وجود داشته است. 
وی در ادامه با اشاره به حضور کشورمان در اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی گفت : از موضوعاتی که در دستور این جلسه قرار داشت، بحث هماهنگی جهت حضور فعال هیات ایرانی در« دهمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا » است که احتمالاً در تابستان1401 برگزار خواهد شد  که امیدواریم با برنامه‌ریزی خوب و کاربردی حضور فعالی داشته باشیم.
شایان‌ذکر است در این جلسه در خصوص قانون ایمنی زیستی مصوب سال 1388 در جهت بروز شدن و اصلاح آن بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت. همچنین موضوع  تهیه پیش‌نویسی برای لحاظ شدن بحث ایمنی زیستی در قانون برنامه 5ساله هفتم نیز مطالبی ارائه شد.
گفتنی است، در این جلسه با حضور صاحب‌نظران و محققین و اساتید دانشگاهی که در حوزه ایمنی زیستی فعالیت دارند در خصوص بروز شدن قوانین ایمنی زیستی بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.
بيشتر